Niemiecka nazwa Jarnołtowa to Arnoldsmuhle i pochodzi od imienia wrocławskiego mieszczanina Arnolda z Legnicy, którego młyn w tym miejscu wspomina dokument z 1271 roku. Ów młyn położony był nad rzeką Bystrzycą, w Średniowieczu nazywaną Leśna. Z ksiąg ziemskich dowiadujemy się, że w połowie XIV wieku Jarnołtów był folwarkiem mającym 7 łanów ziemi i pracował już w nim młyn dwukołowy.
Młyn w Jarnołtowie. Akwaforta F. G. Endlera, 1807r. Rycina przedstawia wieś Jarnołtów położoną nad rzeką Bystrzycą. Po lewej stronie znajduje się młyn Arnolda z Legnicy, w środkowej części widać Pałacyk, którego dziś już nie ma.
Od XVI wieku dzieje tego miejsca wiążą się nierozerwalnie z rodziną Artzat (nazywaną także Arzat lub Arzt), które wśród wielu dóbr posiadała także Jarnołtów. Rodzina należała do możnych rodów mających duży wpływ na dzieje Wrocławia i jego okolic. Wiemy między innymi, że trzech jej przedstawicieli zasiadało w Radzie Miasta i należało równocześnie do królewskiego sądu.
Kolejnym rodem panującym na Jarnołtowie była dynastia Hoffmann von Hoffmannswaldau, majątek ten należał do niej od XVIII wieku. Przedstawiciele tego rodu również zajmowali wysokie stanowiska w Radzie Miasta Wrocławia, na przykład Hans Christian Hoffman (1644r. do 1724r.) sprawował funkcję Prezesa Rady i Namiestnika Księstwa Wrocław. Z historycznych zapisów wiadomo, że w 1795 roku wieś miała dwór, folwark i młyn a w osadzie mieszkało 112 osób – w tym gorzelnik, kowal, cyrulik i piwowar.
W 1945 roku Jarnołtów znalazł się, jak wiele innych wsi, miast i osiedli, w granicach Polski, na terenach tzw. Ziem Odzyskanych. Administracyjnie należał do gminy Smolec, a następnie gromady Jerzmanowo. 1 stycznia 1973 roku nastąpił miejski awans miejscowości, została ona przyłączona do Wrocławia, jako jedno z jego licznych osiedli. Nie odmieniło to oczywiście jej typowo wiejskiego krajobrazu. Wprawdzie już od początku XX wieku powstały na tym terenie pierwsze domy o charakterze podmiejskim, jednak większość zabudowań to nadal gospodarstwa rolnicze.
Wraz z bogaceniem się mieszkańców Wrocławia, w okolicach Jarnołtowa, tak jak i na innych peryferyjnych osiedlach miasta, pojawiać się zaczęło coraz więcej domów jednorodzinnych oraz gospodarstw adaptowanych do potrzeb mieszkalnych i rekreacyjnych. Zjawisko to nasiliło się wraz z przełomem ustrojowym 1989 roku. I w tym właśnie czasie ma swój początek historia naszej Karczmy.